„И сега, ако не ме признаеш за „отличник“ по финанси, няма кога да е! Знаеш, че ми е трудно, но все пак успях да спестя някой лев в банката!“ – хвалеше се Щурчо. Мравката не искаше да пресича ентусиазма му, но все пак трябваше да се намеси – „Браво на теб, НО май забрави скъпите заеми, които плащаш...“
В нашата история Щурчо повдига удивено вежди на този коментар
– „Какво общо имат двете неща - спестяванията и плащането на кредитите - нали и двете си вървят...“. Ако и вашата реакция е подобна, то прочетете тази статия!
Не е рядкост следната ситуация: имате няколко заема, дължите суми и по кредитната карта. Но вие знаете, че е добре да имате някои лев настрана и затова се грижите спестяванията ви в банката да нарастват.
Какво лошо има в това? Отговорът е: зависи! Важно е да се вгледаме в детайлите... Или по точно в лихвите – тези по кредитите и тези по депозитите.
Всеки знае, че лихвите по кредитите са по-високи и то значително от лихвите по депозитите. Оттук нататък е въпрос на елементарни сметки! Помислете дали си струва да получавате, например, 1-2% лихва по вашия депозит, а да дължите пари по кредитната карта, като лихвата, която се начислява, е 17%. Нали не е особено разумно да не ви се иска да си разваляте депозита, а в същото време да си плащате скъпия кредит?
Нашият съвет е да оставите настрана емоциите и да погледнете трезво на ситуацията. Ето някои полезни стъпки, които ще ви помогнат да вземете реалистично решение!