Лесно е да си го обещаеш, трудно е да започнеш, а още по-трудно е да го изпълниш ... – мърмореше Щурчо – обещах си тази година да спестя някой лев за „черни дни“, но нещо не ми потръгна още в началото, толкова сметки имам да плащам през януари..
Опитай с метода „52“ – предложи му Мравката – сега ще ти разкажа за него, много е просто!
Действително, едно от най-честите новогодишни обещания, които си даваме, е да започнем да спестяваме. И също толкова често се сблъсваме с трудности още в самото начало – как да отделим още през първия месец на година каквито и да е пари настрана. Невъзможно! След празниците и подаръците идват сметките, режийните разходи и какво ли още не!
Ако сте сред хората, които имат подобни затруднения, можете да опитате да спестявате като използвате метода „52“.
Цифрата „52“ идва от броя на седмиците в годината. Това, което трябва да направите, е всяка седммица да спестявате толкова пари (лева), колкото е поредния номер на седмицата.
Например: През първата седмица на януари отделяте 1 лв., през втората 2 лв., през третата 3 лв. и т.н. Логично, колкото повече напредва годината, толкова повече пари ще трябва да спестявате на седмица. Но резултатът си заслужава! Сумата, с която ще разполагате в края на година или след 52 седмици, е 1 378 лв.
Така, дори да имате финансовите затруднения в първите месеци на годината, ще можете да започнете да спестявате!
Метод „52“ : „Обърнат“ вариант
Ако сте сред хората, които могат да си позволят да отделят по-големи суми в началото на година, опитайте „обърнатия“ вариант на метода „52“. Ето как работи : през първата седмица на януари отделете за спестяване 52 лв., през втората – 51 лв. , през третата – 50 лв, а в края на година, през седмица 52 ще отделите 1 лв.
1. Важното е да имате желание, да се въоръжите с търпение и да бъдете дисциплинирани:)
2. Изберете как да събирате спестените пари – един от най-лесните начини е т.нар. „бурканбанк“. Можете да поставите прозрачен „буркан“ на видно място в дома си и да наблюдавате как се трупат спестяванията ви. Друг вариант е да използвате специална разплащателна сметка, но тук трябва да сте наясно с размера на дължимите такси – те ще се отразят на крайния резултат.
3. Направете си график с поредните седмици в годината и отбелязвайте редовно направените от вас „вноски“.
4. Преработете бюджета си така, че да имате възможност да заделяте по-големи суми с напредване на годината.
5. Включете децата – за тях ще е интересно, а и полезно!
Такива винаги има :)
Ето някои от тях :
Дали този метод е подходящ за вас е въпрос на индивидуална преценка. По-важното е да си поставяме реалистични финансови цели и да не се отказваме по средата на пътя!