Лятото е време да „разпуснем“ – и душата, и джоба. Изкушенията са навсякъде сред нас - има толкова места, на които да отидем, толкова коктейли да опитаме...Но като всяко хубаво нещо и ваканцията свършва. Идва време да проверим дали освен със страхотни спомени, не сме останали и с немалък „пробив“ в бюджета
Ако сте сред хората, които добре са планирали ваканционния си бюджет и сте се придържали към него, то тази статия не е за вас. За мнозина, обаче, ситуацията е различна. Хората сме подвластни на емоциите и нерядко се случва да си кажем – „Какво толкова, веднъж се живее, няма да си броя стотинките“.
Съветваме ви, обаче, за момент да оставите емоциите настрана и да подходите рационално към „глождещата“ ви интуиция, че не всичко с финансите ви е наред :)
Защо СЕГА да се заемете с пробойните в летния ви бюджет?
Отговорът е ясен: защото наближават есента и зимата, а традиционно тези сезони „гълтат“ много пари – било то за битови сметки, за подновяване на гардероба (има разлика в цената на ботушите и джапанките) или за началото на учебната година, в случай, че имате ученик в семейството. А ако установите сериозна „дупка“ в бюджета, ще имате време да се справите със ситуацията.
Какво да направите?
1.Установете размера на „щетите“ и как са причинени J
Възможно е да не сте наясно колко пари сте похарчили през ваканцията. Причините могат да са най-различни - например, плащате с карта или теглите кеш, без много да се замисляте. Като първа стъпка прегледайте извлеченията по банковите си карти – най-лесно е ако ползвате електронно банкиране. По отношение на кредитна карта е ясно – ползвали ли сте заем и трябва да си го върнете. Ако предимно ползвате дебитна карта, то е добре да проверите две неща: наличността по нея и дали не сте влезли „в зоната на овърдрафта“. С други думи, ако имате одобрен кредит „овърдрафт“ по дебитна си карта, не е изключено да сте се възползвали от него. В този случай, кредитът ви автоматично ще бъде изплатен от следващото постъпление по дебитната ви карта, което ще ви остави с по-малко ваши пари.
2.Преработете бюджета си
Независимо дали сте харчили от спестявания, които ви трябват за други цели, или сте ползвали някакъв вид кредит, е важно да се заемете с въпроса. Добре е да прегледате месечните си разходи и да прецените как можете да ги ограничите. Идеи и възможности не липсват. Например, избягвайте да влизате в молове и магазини – така няма как да не бъдете примамени от обещания за „70% разпродажба“. Спестените средства използвайте за покриване на натрупалите се задължения или за попълване на спестяванията.
3.Атакувайте финансовите „пробойни“
Кредитна карта: Разумно е да се опитате да изплатите задълженията си в максимално кратък срок, най-добре през т.нар. „гратисен период“. Не се подлъгвайте да плащате само минималната вноска, защото така размерът на задълженията ви значително ще нарасне поради трупащите се лихви.
Дебитна карта: Ако сте ползвали овърдрафт, намалете месечните си харчове със сумата на овърдрафта. Така следващия месец ще започнете на чисто – без задължения.
„Изчерпани“ спестявания: Ако сте ползвали вашия фонд „Бели пари за черни дни“ за финансиране на лятната ваканция, е крайно време да спрете тази практика. Попълнете аварийния си фонд максимално бързо, като най-добре е да имате спестявания, които да покриват разходите ви за живот за поне 6 месеца.