„Спестявай, заделяй 10% от дохода си, инвестирай“ – все това ми се повтаря – мърмореше Щурчо – Обръках се вече... Кое по-напред да правя, къде да ги държа тези спестявания, как да инвестирам ... Май по-добре е да карам както си знам."
Сигурно няма човек, който да не е чувал за ползата от спестяванията и да не се опитва да задели нещо настрана
, като най-често спестяванията ни стоят в един-два депозита. Дали е ефективно, дали това ни носи полза? Зависи! По-важното е да си направим план за нашите спестявания , да знаем какво целим и накъде да ги насочим. С други думи – да зададем посока на нашите спестени пари. Ето нашите съвети как да го направите!
Посока № 1 : Авариен фонд
Това е първото нещо, към което да насочите спестяванията си. Без авариен фонд ще сте много по-уязвими и е по-вероятно да попаднете във финансова беда. Спешната нужда от средства може да ви накара да теглите заеми, които реално не можете или ще ви е трудно да изплащате. Разумен подход е да си създадете два аварийни фонда :
Предназначен за аварийни ситуации – повреден уред, автомобил, нужда от по-скъпи лекарства и т.н.
- Какъв да е размерът му ?
Няма строго определена сума, може да е 200-600 лв.
- Къде да държите средствата за този фонд?
В случая е важно да имате бърз достъп до средствата. Вариант е да ги държите по разплащателна сметка, вързана към дебитна карта или дори в дома си (при условие, че няма да се изкушавате да ги ползвате за други неща, като например да платите за доставката на пица в къщи).
На всеки може да се случи да го съкратят от работа, да фалира бизнеса му и т.н. Средствата, натрупани в този фонд, ще ви помогнат по-спокойно да преминете през този период, ще ви дадат „глътка въздух“, докато търсите нови възможности.
- Какъв да е размерът му?
Препоръчително да се равнява на средствата, необходими ви за живот за период от 6-12 месеца.
- Къде да държите средствата за този фонд?
С тези средства не трябва да се рискува, а и е добра да имате сравнително бърз и удобен достъп до тях. Удачен вариант е банков депозит.
След като вече имате „Авариен фонд“, можете да се замислите за следващата стъпка от плана за вашите спестявания.
Посока № 2 : Фонд „Целеви спестявания“
Всеки човек има свои житейски цели – образование за вас или децата, дом, автомобил и т.н. - а постигането им минава през тяхното финансиране. Не е нужно да чакате детето ви да стане студент, за да се замислите как да финансирате образованието му. По-разумният подход е отрано да определите какви са целите ви и да си направите план за спестяване на нужните средства за постигането им.
- Какъв да е размерът на фонда за целеви спестявания?
Няма препоръчителен размер – всичко зависи от целите ви, а и от средствата, които можете да заделяте. Направете си приблизителна оценка на необходимите средства, например, колко пари ще са ви нужни за закупуване на автомобил или за вноска (собствено финансиране) за жилище и т.н.
- Къде да държите средствата за този фонд?
Има най-малкото два фактора, които трябва да се вземат под внимание. На първо място, не е препоръчително да рискувате с тези пари, те са предназначени за определени, важни за вас цели. На второ място – обикновено тези средства се натрупват в средносрочен или дългосрочен план, затова е добре да се потърсят и други варианти извън краткосрочните банкови депозити. Сред тях са, например, по-дългосрочните депозити, спестовните влогове, детските и други застраховки, инвестиции в нискорискови взаимни фондове.
Посока № 3 : Фонд „Богатство“
Този фонд има за цел да ви даде финансова сигурност и независимост, както и да ви подсигури за по-далечен (или не толкова) период от вашия живот – пенсионния. Вероятно всеки от нас си дава сметка, че едва ли ще може да разчита на „държавната“ пенсия да осигури нормален стандарт на живот, след приключване на трудовата ни кариера. Затова е особено важно да започнете да заделяте средства за този фонд, колкото се може по-рано през активната ви кариера.
- Какъв да е размерът на фонда?
Размерът е индивидуален и зависи от множество фактори. Добър вариант е да се консултирате с финансов консултант по този въпрос.
- Къде да държите средствата за този фонд?
Тъй като става въпрос за дългосрочно спестяване, е удачно тези средства да бъдат инвестирани в инструменти, които да носят по-висока доходност – други думи да накарате парите си да работят за вас. Сред вариантите са инвестиции във взаимни фондове, пенсионни фондове, в акции или други финансови инструменти. Разбира се, по-високата доходност е свързана с по-висок риск. Същевременно, дългият инвестиционен хоризонт спомага за преодоляване на краткосрочните пазарни колебания. Но преди да инвестирате е особено важно да си „напишете домашното“ – да се информирате и консултирате подробно за различните инвестиционни възможности, техните характеристики и присъщи рискове.